13 Eylül 2013 Cuma

General Mobile Discovery İncelemesi

General Mobile Discovery,piyasaya gireli 3 ay oldu.Bu süre zarfı içerisinde birçok kişiden olumlu eleştiriler alan fiyat/performans canavarını geç de olsa inceleme fırsatını yakaladık.Bu telefonu almaya niyetli olanlar için 3 aylık bir kullanıcı deneyimi ayrıyeten bir referans olabilir.Lakin 3 aylık sürede telefon satışları bir hayli fazlaydı.Kısa sürede tükendi ve birçok önsipariş aldı.Hatta bazı yerlerde bu telefonu bulmak zor olurken,telefonun karaborsaya düşmesi de kaçınılmaz oldu.599 tl fiyatla piyasaya giren GM Discovery,şimdilerde ise birçok yerde 650 TL'lik fiyatla satılıyor.
3 aylık sürede GM Discovery kullananların deneyimlerinin iyi olduğu ve genel kanı olarak da bu fiyata bu performansın harika olduğudur.
GM Discovery,4 çekirdekli arm cortex a7 tabanlı işlemciden gücünü alıyor.1 gb. ram ve 4 gb dahili hafızaya sahip.Çift sim kartlı telefonda 32 gb. max arttırılabilir hafıza seçeneği de mevcuttur.Ekranı 4.7 inç ips 1280*720 hd çözünürlük ile üst seviye telefonlarla yarışıyor.Android 4.2 jb versiyonunun stabil olduğu gözlerden kaçmıyor.8 mp led flaşlı kameraya sahip telefonda,android cihazlarda olması gerekenlerin hepsi mevcut.
Telefon ilk ele alındığında ağırlık hissi veriyor ve bunun yanında sağlamlık hissi de veriyor.Ekranı ıps olması;kaliteli bir ekran kullandığımızı gösteriyor.GM Discovery kullananların ortak şikayeti olan ölü piksel olayına ne yazık ki rast geldik.Ekranda 1 adet ölü piksel vardı.3 yada 4 ölü piksel olunca değişim yapılıyordu.Her telefonda ölü piksel sorunu varsa bunu dikkate almak lazım.
Discovery,android uygulamalarının çoğunu rahat bir şekilde açıyor.Uyumsuzluk,kasma vb. sorunlarla karşılaşmadık.Ram'ı 1 gb olması tüm uygulamalarda ve ard arda açılan uygulamalarda kasmadı (4 çekirdek olması da etkilidir).
8 mp kamera olayı ise oldukça tatminkar düzeyde.Fotoğraf ve video çekimlerinde  sonuçlar iyiydi.Wi-fi ile internet bağlantısında seviye yüksekti.(60 m2'lik alan içerisinde)
3 saat boyunca elimden düşürmediğim telefonun şarjı %50'ye dayanmıştı.

Sonuç olarak;İlk kez bir smartphone almak isteyenler yada ilk android telefonum olsun diyenler için oldukça yeterli telefon olacaktır.Discovery,tüm detaylarda sınıfı geçen ve kaliteli bir telefon olduğunu kanıtlıyor.
Alacak olanlara tavsiyemiz,telefonu güvenilir teknoloji mağazalarından garantili olarak (telpa garantisi) alsınlar.Fiyatı da 599 tl'dir fazla vermeyin.

Hiç yorum yok: